Dom MGD

Rodinný dom je umiestnený v mestskej časti Staré mesto v Košiciach. Svahovitá parcela s rozlohou 5 árov a malými odstupovými vzdialenosťami susedných domov bol atribút, ktorý mal významný vplyv na výslednú podobu domu.

Detail projektu

Pri tomto dome bolo treba vyriešiť jeho vhodné osadenie na relatívne malú parcelu, ktorá je navyše svahovitá. Zapustením podlažia so zázemím do svahu spolu s oporným múrom sa vyrovnala časť pozemku, ktorá bude slúžiť ako záhrada. Výškovým rozdielom vzniklo prevádzkové a vizuálne oddelenie od ulice, čím bol dosiahnutý pocit súkromia v záhrade a obytnej časti domu. Otočením dispozície o 90 stupňov vo vzťahu k ulici sa dosiahol benefit toho, že každá obytná miestnosť má prístup do záhrady a ich orientácia je na juh.

Vyvýšením celej záhrady a obytného podlažia vznikol výhľad zo záhrady a domu na strešný reliéf Starého mesta. Zastavanosť je maximálna v rámci limitov, určených pre danú lokalitu. Hmotovým a dispozičným riešením sme chceli obmedzujúce vlastností lokality premeniť na jej výhody, ktoré neposkytuje žiaden dom v okolí a súčasne dosiahnuť artikuláciu objemu a kompozície domu vo vzťahu k okoliu.

Chceli by ste, aby sme navrhli aj váš projekt?

Ozvite sa nám a nezáväzne prediskutujeme možnosti, ako z vášho projektu vyťažiť maximum.

Mohlo by Vás zaujímať

Rekonštrukcia bytu pre mladú rodinu
Rekonštrukcia bytu pre chlapa
Interiér rodinného domu v Krásnej